"Οι σκέψεις της Νεφέλης" ευαισθητοποίησαν τους μαθητές/-τριες της Β' Λυκείου.

Το ΓΕΛ Βασιλικού με αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού διοργάνωσε την Τετάρτη 6/3/2024 ενημερωτική συνάντηση με την ψυχολόγο του σχολείου κα Καμινιώτη Σταυρούλα η οποία μέσα σε μόλις 9 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα, που διαρκεί η ταινία μικρού μήκους "Οι σκέψεις της Νεφέλης", κατάφερε να ευαισθητοποιήσει και να κινητοποιήσει τους μαθητές/-τριες της Β' Λυκείου, καθώς η ταινία αποτέλεσε το ερέθισμα για να προβληματιστούν και να μοιραστούν δικές τους προηγούμενες εμπειρίες, σκέψεις και συναισθήματα γύρω από το κοινωνικό φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού - bullying.

Η ψυχολόγος ενημέρωσε τα παιδιά για τον σχολικό εκφοβισμό, ένα κοινωνικό φαινόμενο που έχει λάβει ανησυχητικές διαστάσεις τις τελευταίες δεκαετίες σε παγκόσμιο επίπεδο. Τα εκφοβιστικά επεισόδια εκδηλώνονται μέσα από κάθε μορφή σωματικής και λεκτικής βίας αφήνοντας ανεξίτηλα σημάδια στο σώμα και στις ψυχές των παιδιών. Στα επεισόδια αυτά είναι παρόντες οι θύτες που ασκούν εκφοβισμό, τα θύματα που τον δέχονται και οι παρατηρητές ως μάρτυρες των εκφοβιστικών επεισοδίων. Στη συνέχεια επισήμανε τη διαφορά των εννοιών "πλάκα", "χλευασμός", "εκφοβισμός", ενώ μέσα από σενάρια που παρουσίασε ώθησε τους μαθητές/-τριες να αποφασίσουν τι είναι εκφοβισμός. Ακολούθησε μια όμορφη, ζωντανή και γόνιμη συζήτηση με τους μαθητές/ -τριες να αλληλεπιδρούν εξωτερικεύοντας τις ιδέες τους. Έτσι αναδείχθηκε ο θετικός ρόλος που οφείλουν να διαδραματίσουν ως παρατηρητές του φαινομένου, λειτουργώντας δηλαδή ως ασπίδα προστασίας του αδύναμου και απροστάτευτου θύματος, ενώ ταυτόχρονα διατύπωσαν προτάσεις αντιμετώπισης του φαινομένου.

ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ