Οι Τεχνικές διαχείρισης του άγχους στη Γ` Λυκείου

Άγχος έχουν όλοι οι άνθρωποι ακόμη και τα παιδιά που πάνε πρώτη φορά στο σχολείο, ωστόσο κορυφώνεται στη Γ` Λυκείου όταν αυτά προετοιμάζονται για την εισαγωγή τους στο πανεπιστήμιο. Με σκοπό την ενδυνάμωση και στήριξη των μαθητών/-τριών που προετοιμάζονται για τις πανελλήνιες εξετάσεις η ψυχολόγος του σχολείου κα Καμινιώτη Σταυρούλα υλοποίησε την Τετάρτη 28/2/2024 στο αμφιθέατρο του σχολείου βιωματική δράση. Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία μέσω βιωματικής και ενεργούς μάθησης να κατανοήσουν τι είναι άγχος και στρες, να αναγνωρίσουν τους διαφορετικούς τρόπους που επιδρά στον ψυχισμό τους, να αναδείξουν τρόπους διαχείρισης του άγχους και να εξοικειωθούν με τεχνικές χαλάρωσης ώστε να φροντίσουν τον εαυτό τους με τον καλύτερο τρόπο σε αυτή την ψυχοπιεστική συνθήκη.

Μέσα σε ένα κλίμα ασφάλειας, κατανόησης, αλληλοϋποστήριξης οι συμμετέχοντες μοιράστηκαν ανησυχίες, σκέψεις συναισθήματα και εμπειρίες. Όπως αναδύθηκε από την προφορική ανατροφοδότηση των ίδιων των εφήβων, άντλησαν δύναμη και κουράγιο και ενθαρρύνθηκαν να συνδεθούν με τις ανάγκες και τα όνειρά τους. Τέλος παρείχαν θετική ανατροφοδότηση εκφράζοντας συναισθήματα ικανοποίησης και επιθυμίας για συνέχιση των συναντήσεών τους με την ψυχολόγο του σχολείου.