Το ΓΕΛ Βασιλικού στέλνει το δικό του μήνυμα για τα Τέμπη

Σήμερα Τετάρτη 28/2/2024 με πρωτοβουλία των μαθητών/-τριών του σχολείου διοργανώθηκε δράση μνήμης και τιμής στα αθώα θύματα της τραγωδίας των Τεμπών. Με τα σώματά τους σχημάτισαν τη φράση ``ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ``, θέλοντας με αυτό τον τρόπο να το δουν οι ψυχές από ψηλά. Οι μαθητές και οι μαθήτριες με απόλυτη σοβαρότητα και συνειδητοποίηση, υλοποίησαν τη συγκεκριμένη δράση εκφράζοντας έτσι τη λύπη τους, τη συμπαράστασή τους στις οικογένειες των θυμάτων αλλά και την αγωνία και απαίτησή τους για την απόδοση ευθυνών από τη δικαιοσύνη. Το σχολείο ως δυναμική οντότητα εμπνέει, εμπνέεται και δημιουργεί με στόχο την ευαισθητοποίηση, τη γνώση και την αλλαγή όλων αυτών που πονάνε και δημιουργούν ανοιχτές πληγές στην κοινωνία όπως είναι η τραγική ιστορία  των Τεμπών, οξύνοντας ταυτόχρονα το αίσθημα ανθρωπιάς, αλληλεγγύης και αφυπνίζοντας τη μνήμη.

``Καλό ταξίδι στη γειτονιά των αγγέλων.``