Δράσεις φιλοζωίας από το ΓΕΛ Βασιλικού!

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Φιλοζωίας το ΓΕΛ Βασιλικού την Πέμπτη 4/4/2024 υλοποίησε μια σειρά δράσεων με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών/-τριων για τη βιοποικιλότητα και τις μορφές ζωής με έμφαση στην καλλιέργεια της ενσυναίσθησης για κάθε ζωντανό ον και την αναγνώριση των δικαιωμάτων των ζώων από τους/τις μαθητές/ -τριες μέσω της ενεργούς προάσπισής τους.

Στο πλαίσιο αυτό μαθητές/-τριες και εκπαιδευτικοί με ενθουσιασμό: α) συζήτησαν για τη σχέση του ανθρώπου με τα ζώα, τα οφέλη από την αλληλεπίδραση αυτή καθώς και τον δεσμό των παιδιών που συχνά αναπτύσσεται και σχετίζεται με τη θετική συναισθηματική λειτουργία τους , την ενίσχυση της αυτοεκτίμησής τους και την κοινωνική και γνωστική ανάπτυξή τους β) φρόντισαν για τη σίτιση των αδέσποτων ζώων περιμετρικά του σχολείου προσφέροντας τροφή και νερό καθώς συχνά έρχονται αντιμέτωπα με την πείνα και τη δίψα γ) δημιούργησαν με παρότρυνση και καθοδήγηση της εκπαιδευτικού πληροφορικής κας Κιουμουσίδου Μαρίας  αφίσες - που δημιουργήθηκαν με το εργαλείο canva -σχετικά με τα δικαιώματα των ζώων που πλέον κοσμούν χώρους του σχολείου δ) προέβησαν σε εικαστικές δημιουργίες.

Η Παγκόσμια Ημέρα Φιλοζωίας αποτελεί ημέρα εφαλτήριο για αλλαγή και αναθεώρηση σκουριασμένων αντιλήψεων που έχει ο άνθρωπος απέναντι στα ζώα. Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι ο τρόπος που συμπεριφερόμαστε στα ζώα αλλά και στους ανθρώπους, δείχνει την ποιότητα του πολιτισμού μας.